Neven

Latinski Calendula officinalis

Porodica glavočike, Asteraceae

Narodna imena: žutelj, zimorod, prstenčac, ognjec

Neven je biljka koja zrači ljepotom i snažnom žuto-narančastom bojom. Jedna od najpoznatijih biljaka zapadnoeuropske medicine. Latinski naziv roda Calendula potječe od riječi calendae (mjesec ili prvi dan u mjesecu), no značenje nije poznato.

 

Neven je jednogodišnja biljka dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Listovi su raspoređeni naizmjenično i dlakavi su. Cvjetne glavice mogu biti jednostruke ili višestruke, čine ih jezičasti cvjetovi razne nijanse žute i narančaste boje. Cvate od lipnja do rujna, odnosno do prvih mrazeva. Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali rasprostranjena je i po cijeloj Europi. Raste i uzgaja se u vrtovima, a može se naći i divlji. Razmnožava se sjemenom i obično će se sam zasijati svake godine. 

neven

Kemijski sastav i ljekovitost

Neven je ljekovita biljka poznata po svojim protuupalnim, antiseptičkim i regenerativnim svojstvima. Neven je izuzetno bogat bioaktivnim spojevima koji djeluju sinergijski. Flavonoidi, karotenoidi, triterpenoidi, saponini i eterična ulja čine najvažnije ljekovite komponente nevena.

 

Flavonoidi - kvercetin, izorhamnetin, apigenin - su moćni antioksidansi koji štite stanice od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Imaju protuupalna svojstva, pomažu u smanjenju oticanja i crvenila te podržavaju zacjeljivanje rana.

Triterpenoidi (triterpenski alkoholi) - faradiol, tarakserol - imaju snažno protuupalno djelovanje, korisno za smirivanje kože i ubrzavanje regeneracije.

Karotenoidi - beta-karoten (prekursor vitamina A), lutein, zeaksantin - pigmenti odgovorni za intenzivnu narančastu boju nevena. Djeluju kao antioksidansi, štite kožu od UV zračenja i ubrzavaju regeneraciju tkiva. 

Eterična ulja - farnesol, borneol, terpineol - suzbijaju rast bakterija, gljivica i virusa, dok istovremeno umiruju i potiču cirkulaciju. Udio eteričnih ulja je nizak, ali njihovo djelovanje je vrlo intenzivno zbog visoke biološke aktivnosti.

 

Kombiniranim djelovanjem navedenih spojeva nasatju karakteristike koje su nam poznate za neven:

Liječi rane i upale: Zahvaljujući protuupalnim flavonoidima i triterpenoidima te antiseptičkim svojstvima eteričnih ulja.

Obnavlja tkivo: Karotenoidi i triterpenoidi podržavaju regeneraciju kože i sluznica.

Pruža zaštitu od oksidativnog stresa: Flavonoidi i karotenoidi neutraliziraju slobodne radikale, usporavajući starenje i potičući zdravlje organizma.

Djeluje protiv infekcija: Eterična ulja i saponini sprječavaju rast mikroorganizama, čineći neven idealnim za čišćenje rana i prevenciju infekcija.

 

Iako je neven gotovo najvažnije biljka dermatokozmetike, neven slično djeluje i unutar organizma. Smanjuje upale, jača imunitet, potiče probavu, čisti organizam i podržava regeneraciju unutarnjih tkiva, obnavlja hormonalnu ravnotežu. Neven je vrlo djelotvoran u liječenju bolesti vena, a djeluje i antikancerozno, i to kod rana kože, maternice, želuca i grla.

 

Maria Treben, poznata austrijska travarka, koristila je neven (Calendula officinalis) u svojoj fitoterapiji za širok spektar zdravstvenih tegoba. Intuitivno je prepoznala širok spektar ljekovitih svojstava nevena, koristeći ga za liječenje rana, probavnih tegoba, hormonalnih problema i za opću detoksikaciju organizma. Moderna znanost potvrdila je njezine tvrdnje, ističući protuupalno, antimikrobno, regenerativno i antikancerogeno djelovanje aktivnih spojeva nevena. Jedan od njenih recepata za liječenje tumora maternice i jajnika s nevenom vidi ovdje.

Pomoću nevenove masti, Maria Treben je rješavala probleme s ranama, upalama kože, proširenim i upaljenim venama, gljivičnim oboljenjima kože. Vidi poznati recept za nevenovu mast.

 

Upotreba

Neven se najviše koristi u čajevima, samostalno ili kao dio čajnih mješavina. Pogledajte recept za čajnu mješavinu s nevenom protiv nesanice

Najpoznatiji pripravak od nevena je nevenov macerat. Vidi slijedeće članke o pripremi macerata:

Macerat od nevenovih latica

Macerat nevena u kokosovom ulju

Piše: Sunčica Pećnjak