Eingemachtec
Eingemacht (ćita se ajngemaht) je ustvari pileći ujušak po receptu koji potječe iz Austrije. Riječ "Eingemachet" znači sve u jednom što najbolje opisuje ovu juhu. U Zagrebu je ovo tradicionalna juha i na tu stranu riječ je dodan nastavak od milja, pa je nastao naziv eingemacht-ec. Specifično za ovu juhu je da se radi o gustoj, okrepljujućoj pilećoj juhi koja je puna sitno sjeckanog povrća (luk, korijen peršina i celera, graška, mrkvica). Karakteristika ove juhe su noklice od pilećih jetrica. Za juhu se koriste krilca, hrbat, vratovi, jetrica, želuci, dakle sve ono što nije bijelo meso. Juha je zaista zdrava i pamtimo je kao najbolju okrepu iz bolesnih stanja, ali i vrhunski gastronomski užitak.
Jednom sam napravila ovu juhu malo na svoj način i toliko mi je to bilo fino da sam to morala zabilježiti. Juhu od piletine najčešće radim od hrptova i krilaca. Tako mi bude najukusnije. Ovaj put sam za tu juhu koristila pureći vrat. Ispalo je vrhunski, čak i bolje nego piletina. Ova juha mora biti gušća. Obično se koristi brašno ili gustin za zgušnjavanje. U zadnje vrijeme sam prestala koristiti brašno za zgušnjavanje i koristim zobene pahuljice. Za ovu juhu se to pokazalo kao pun pogodak. Juha je bila san snova.
Sastojci
- 1 luk
- pureći vrat isječen na nekoliko manjih dijelova
- 1 korijen peršina
- 1 manji korijen celera (ili neki dio većeg)
- 2 mrkve
- veća šaka graška
- sol, papar, domaća vegeta
- šaka zobenih pahuljica
sastojci za noklice
- 1 jaje
- brašno
- sol
Na sitno sjeckanom luku pržite dijelove purećeg vrata. Bitno je da meso posvijetli, a luk postane staklast. Dodajte mrkvu na kolutove, a korijen peršina i celera također isjeckajte na sitne kockice. Zatim dodajte grašak. Mučite povrće na laganijoj vatri da što više pusti okuse. Zatim dodajte malu šaku zobenih pahuljica. Zobene pahuljice tako lijepo zaguste juhu i imaju bolji okus od brašna. Posolite, dodajte malo svoje vegete i cijele stabljike lišća peršina i celera. Ponovo pustite da se sve dobro prožme i na kraju dolijte 1,5 do 2 l vode. Juha se kuha otprilike sat vremena, a noklice dodajte na samom kraju. Za noklice zamutite malo brašna i soli s jednim jajem. Brašna stavite toliko da dobijete gušću konzistenciju. Pileća jetrica izbjegavam i zato ih nisam koristila u noklicama što bi bilo po izvornom receptu. Noklice zamutite u toku kuhanja juhe jer je dobro da smjesa malo odstoji.
Kada je gotova cijela juha, izvadite stabljike celera i peršina. Taj dio bacate. Meso purećeg vrata iskoštite i dio možete vratiti u juhu. Juha je gusta i bogata, gotovo da može biti samostalno jelo.
Piše: Sunčica Pećnjak