Vrkuta

Latinski Alchemilla vulgaris

Porodica ruža, Rosaceae

Narodna imena: gospin plašt, plahtica, rosanica, virak, zečja šapa, lavlja noga

Vrkuta je višegodišnja zeljasta biljka. Raste na livadama, pašnjacima i šumskim proplancima diljem Europe i Azije. Prepoznatljiva je po lepezastim, nazubljenim listovima koji skupljaju kapljice rose te sitnim, zelenkasto-žutim cvjetovima skupljenima u cvatove.

 

Alkemičari su primijetili ovaj divlji grm na čijim su se listovima presijavale kapi rose. Pripisivali su ovom grmu čarobna svojstva da bi se tek vremenom otkrila izuzetna ljekovitost vrkute. Latinski naziv Alchemilla, izveden iz riječi alkemija.

 

Vrkuta je grm koji ne prelazi visinu od 40 cm, može uspijevati na suncu, ali više mu odgovara sjenovita pozicija. Nije mu neophodna posebna njega, osim povremenog zalijevanja u najtoplijim razdobljima godine. Od svibnja do lipnja izbijaju cvjetne stabljike na kojima se formiraju cvatovi sa sitnim žutim cvjetićima. U ljekovite svrhe skupljaju se listovi i cvjetovi ili čitava cvatuća biljka (korijen nema ljekovita svojstva). Listovi se mogu brati već u proljeće, ali najbolje je sakupljati ih u vrijeme cvatnje.

neven

Bioaktivne tvari

Glavne bioaktivne tvari su: 

Tanini (5–8%) koji imaju adstringentno (stežuće) djelovanje, što pomaže kod proljeva, zacjeljivanja rana i upala sluznica. Smanjuju obilna menstrualna krvarenja i ubrzavaju regeneraciju tkiva.

Flavonoidi (kvercetin, kempferol, miricetin, apigenin) djeluju kao snažni antioksidansi, štiteći stanice od oksidativnog stresa. Jačaju krvne žile i poboljšavaju cirkulaciju, čime doprinose zdravlju srca i krvotoka.

Fenoli (elagna, kava i klorogenska kiselina, agrimonin) imaju protuupalna i antibakterijska svojstva. Podržavaju zdravlje probavnog sustava i djeluju zaštitno na želudac.

Fitosteroli su biljni steroli koji mogu regulirati hormonalnu ravnotežu i podržati zdravlje reproduktivnog sustava. Smanjuju razinu lošeg kolesterola (LDL) u krvi.

Salicilna kiselina djeluje analgetski i protuupalno, što pomaže kod bolova i upalnih procesa. Ima blago antipiretsko djelovanje (snižava temperaturu).

Ljekovito djelovanje

Vrkuta je poznata kao "ženska biljka" zbog svog pozitivnog djelovanja na hormonalni sustav, ali njena ljekovitost obuhvaća i probavni, krvožilni te imunološki sustav. Glavni aktivni spojevi, poput tanina, flavonoida i fenolnih kiselina, daju joj protuupalna, adstringentna i antioksidativna svojstva.

 

Hormonalna ravnoteža

Pomaže kod obilnih, bolnih i neredovitih menstruacija.  Ublažava simptome menopauze (valunzi, nesanica, nervoza).  Podržava zdravlje maternice i može pomoći kod mioma, cista i sindroma policističnih jajnika (PCOS). Vrkuta sadrži biljne sterole (fitosterole) koji djeluju na hormonsku ravnotežu.

Mehanizam djelovanja fitosterola na hormonsku ravnotežu

Fitosteroli iz vrkute mogu imitirati ili modulirati učinke estrogena. U situacijama kada je razina estrogena u tijelu niska, fitosteroli mogu povećati estrogeničnu aktivnost, potičući estrogenske učinke. Ovo može biti korisno u slučajevima smanjenja estrogena, kao što je kod menopauze. S druge strane, ako postoji visoka razina estrogena, fitosteroli mogu djelovati kao antiestrogeni, blokirajući receptore estrogena i smanjujući estrogeničnu aktivnost. Ovo može pomoći u smanjenju rizika od stanja povezanih s visokom razinom estrogena, poput hormonski ovisnog raka dojke.

 

Fitosteroli također mogu utjecati na testosteron, glavni muški spolni hormon. Iako nemaju izravne učinke na proizvodnju testosterona, povećanjem razine HDL kolesterola i poboljšanjem zdravlja krvnih žila, fitosteroli mogu indirektno regulirati ravnotežu testosterona. Ovo može biti korisno u situacijama kada postoji neravnoteža hormona, kao što je kod policističnih jajnika (PCOS), gdje povišena razina testosterona može dovesti do različitih simptoma, uključujući neplodnost i akne.

 

Fitosteroli mogu potaknuti enzime u jetri koji sudjeluju u razgradnji estrogena, čime pomažu u kontroli ravnoteže estrogena i sprječavanju nakupljanja "loših" estrogenih metabolita koji mogu biti povezani s povećanim rizikom od raka.

 

Neki fitosteroli mogu također imati učinke na progesteron, hormon koji je ključan za ravnotežu ciklusa i plodnosti. Fitosteroli mogu pomoći u toniranju maternice i regulaciji razine progesterona, što je važno za žene s problemima kao što su neregularni ciklusi ili nizak progesteron.

Pospješuje zacjeljivanje rana i upala

Tanini imaju adstringentno (stežuće) djelovanje, što pomaže kod rana, opeklina, ekcema i infekcija kože. Može se koristiti za ispiranje upala grla, desni i usne šupljine. Pomaže kod hemoroida i vaginalnih infekcija u obliku kupki i obloga. 

 

Poboljšava probavu i zdravlje crijeva

Smanjuje proljev i nadutost zahvaljujući adstringentnim svojstvima. Djeluje protuupalno na sluznicu želuca i crijeva, pomažući kod gastritisa i blagih čira. Podržava jetru i detoksikaciju organizma. 

 

Jača imunološki sustav

Flavonoidi i fenolne kiseline djeluju antioksidativno, smanjujući oksidativni stres u tijelu. Podržava otpornost organizma protiv bakterijskih i virusnih infekcija. 

 

Održava zdravlje srca i krvnih žila

 

Postoje neka istraživanja koja sugeriraju da vrkuta može imati potencijalnu ulogu u prevenciji raka dojke. Agrimonin, koji se nalazi u vrkuti, istraživan je zbog svojih potencijalnih antitumorskih i antimetastatskih svojstava. Iako su istraživanja pokazala da agrimonin može inhibirati rast tumorskih stanica potrebna su daljnja istraživanja.

 

Kako koristiti vrkutu za hormonalnu ravnotežu?

Čaj od vrkute – Preporučuje se piti 2-3 šalice dnevno tijekom nekoliko tjedana.

Tinktura vrkute – Uzimati prema uputama, obično 20-30 kapi 2-3 puta dnevno. 

Kupke i vaginalno ispiranje – Koriste se kod upala i hormonalnih disbalansa. 

Ako se koristi za hormonalnu ravnotežu, najbolje je kombinirati je s drugim biljkama poput vrbovice, stolisnika ili kadulje, ovisno o specifičnim potrebama. Vrkuta djeluje blago i prirodno, pomažući tijelu da samo uspostavi hormonalnu ravnotežu, bez agresivnog djelovanja kao kod sintetičkih hormona.

Piše: Sunčica Pećnjak