Poljska preslica
Latinski Equisetum arvense
Porodica preslice, Equisetaceae
Narodna imena: konjski rep, kositrena trava, njivska preslica, rastavić, voščenka, hvošč, cinkrot
Podanak je puzajuć i vrlo razgranat, dug i prodire duboko u zemlju (do 3m). U rano proljeće (ožujak, travanj) iz njega prvo niču do 20 cm visoke uspravne, svijetlosmeđe, plodne stabljike koje u vršnim trusnicima nose sporangije. Nakon što spore dozriju njihovi plodni izdanci uginu te krenu nicati sterilne stabljike. Sterilne stabljike su zelene, segmentirane i imaju igličaste listove raspoređene u pršljenovima.
Rasprostranjena je na području Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Staništa su joj ilovasta i kisela tla gdje često raste u velikim skupinama. Vrlo je česta biljka te iako je vrlo korisna, smatra se korovom koji se teško iskorjenjuje.
Latinsko ime roda Equisetum potječe od riječi equus (konj) i seta (dlaka), vjerojatno zbog tankih ali krutih izdanaka. Ime vrste arvense znači poljski.
Porodica preslica je evolucijski stara porodica specifičnih karakteristika. Poljska preslica je jedna od biljaka s najvećim udjelom silicijevog dioksida (3-16% suhe tvari). Upravo ti kristali silicijeva dioksida daju čvrstoću ovoj biljci i karakterističan izgled poput oklopa. Preslica je značajna biljka jer može apsorbirati jedinstvene minerale iz tla poput silicijevog dioksida, koje nije lako naći u drugim biljkama. Zbog velikog udjela minerala i drugih nutrijenata preslicu nazivaju i biljkom koja remineralizira organizam. Također, preslica slovi za jedan od najjačih biljnih diuretika, jer može pojačati eliminaciju vode iz organizma i do 30 posto.
Kemijski sastav i ljekovitost
Poljska preslica je izuzetno ljekovita biljka zahvaljujući bogatom sadržaju minerala, flavonoida, saponina, fenolnih kiselina i drugih bioaktivnih spojeva. Njena glavna svojstva uključuju diuretičko, protuupalno, regenerativno i antibakterijsko djelovanje. Poljska preslica je jedna od biljaka s najvećim udjelom silicijevog dioksida, što joj daje važnu ulogu u jačanju vezivnog tkiva, kože, kose i noktiju.
Minerali: silicijev dioksid (SiO₂) - prisutan u velikim količinama (5–10% suhe mase), kalij, kalcij, magnezij, fosfor, željezo, mangan, aluminij
Flavonoidi: kvercetin, apigenin, luteolin, izokvercitrin - antioksidativno, protuupalno i diuretičko djelovanje.
Saponini: ekvizetonin - diuretik, pomaže u izlučivanju viška tekućine iz organizma.
Fenolne kiseline: klorogenska kiselina, kafeinska kiselina - antioksidativno i antibakterijsko djelovanje.
Organske kiseline: oksalna, akonitna, jabučna, askorbinska kiselina - sudjeluju u metaboličkim procesima i pridonose kiselinsko-baznoj ravnoteži u organizmu.
Alkaloidi: nikotin, palustrin i equisetonin - prisutni u malim količinama, a neki od njih mogu imati blago stimulativni učinak.
Poljska preslica je izuzetno bogata silicijem i bioaktivnim spojevima, što je čini jednom od najkorisnijih biljaka u fitoterapiji. Međutim, zbog sadržaja oksalne kiseline i alkaloida, preporučuje se umjerena upotreba kako bi se izbjegli negativni učinci.
Ljekovito djelovanje
Diuretičko djelovanje (izlučivanje viška tekućine)
Saponini i flavonoidi (osobito ekvizetonin i izokvercitrin) potiču rad bubrega i povećavaju izlučivanje mokraće. Pomaže kod zadržavanja tekućine (edema). Ublažava tegobe mokraćnog sustava (cistitis, bubrežni kamenci). Doprinosi regulaciji krvnog tlaka smanjenjem opterećenja na srce.
Regeneracija kostiju, hrskavice, kože, kose i noktiju
Visok sadržaj silicijevog dioksida (SiO₂) doprinosi sintezi kolagena i elastina, ključnih za vezivna tkiva. Poboljšava čvrstoću kostiju, korisna kod osteoporoze i lomova. Jača kosu i nokte, smanjuje lomljivost i potiče rast. Pospješuje zarastanje rana, ubrzava regeneraciju kože.
Protuupalno djelovanje
Flavonoidi (kvercetin, apigenin) i fenolne kiseline (kafeinska, ferulična) imaju antioksidativna i protuupalna svojstva. Ublažava simptome artritisa i reume. Pomaže kod upala mokraćnog sustava. Doprinosi zdravlju kože kod ekcema, dermatitisa i rana.
Antibakterijsko i antigljivično djelovanje
Alkaloidi (equisetonin, palustrin) i fenolne kiseline sprječavaju rast patogenih bakterija i gljivica. Pomaže kod infekcija mokraćnog sustava. Korisna za liječenje gljivičnih infekcija kože i noktiju. Može pomoći u liječenju čireva i upaljenih desni.
Detoksikacija organizma
Diuretički učinak pomaže izlučivanju toksina putem bubrega. Podržava funkciju jetre i bubrega. Doprinosi čišćenju organizma od teških metala. Pomaže u smanjenju celulita.
Podrška krvožilnom zdravlju
Regulira ravnotežu minerala u tijelu i potiče cirkulaciju. Može pomoći u regulaciji krvnog tlaka (diuretičko djelovanje). Podržava elastičnost krvnih žila (zahvaljujući siliciju).
Regulacija šećera u krvi
Fenolne kiseline mogu utjecati na razinu glukoze u krvi. Pomaže osobama s predijabetesom i dijabetesom tipa 2.
Upotreba
Priprema čaja od preslice je iznimka od pripreme većine čajeva. Većina čajeva se priprema kao infuz ( prelijevanje kipućom vodom ). Čaj od preslice se priprema kao dekokt. Kuha se pet minuta, a zatim se makne s vatre i ostavi stajati još 10 do 15 minuta. Silicij se tek kuhanjem počinje otapati u vodi.
Tinktura preslice priprema se u 70% etanolu, dakle uzima se jači postotak. Glicerit preslice se radi u 70% glicerinu.
Prilikom branja poljske preslice treba biti oprezan jer postoji otrovna vrsta preslice, močvarna preslica (Equisetum palustre). Razlika je ponajprije u staništu. Močvarna preslica nastanjuje močvarno tlo. Kod močvarne preslice plodne stabljike pojavljuju se istovremeno sa sterilnim izdancima. Plodne stabljike močvarne preslice su ZELENE i ne nestaju brzo, dok su plodne stabljike poljske preslice SMEĐE i nestaju nakon što puste spore.
Ljekovite i jestive vrste preslica koje se mogu koristiti su:
✅ Poljska preslica (Equisetum arvense) – najčešće se koristi u fitoterapiji.
✅ Šumska preslica (Equisetum sylvaticum) – rijetko se koristi, ali nije otrovna.
✅ Velika preslica (Equisetum telmateia) – ponekad se koristi za čajeve, ali je slabija od poljske preslice.
Otrovne ili nesigurne vrste preslica koje NE SMIJU koristiti:
❌ Močvarna preslica (Equisetum palustre) – otrovna zbog alkaloida palustrina.
❌ Zimska preslica (Equisetum hyemale) – previše silicija, može nadražiti probavni sustav.
❌ Riječna preslica (Equisetum fluviatile) – slaba koncentracija ljekovitih spojeva.
Piše: Sunčica Pećnjak