Preslica za kožu, kosu, nokte, kosti

Ako imate bilo kakav problem s kožom, kosom, noktima, kostima dajte šansu ovoj biljci.

 

Silicij je drugi element u zemljinoj kori i sve prisutan je. U našem organizmu silicij predstavlja vezivo. Vitalno je važan za stvaranje vezivnog tkiva u organizmu. Kosti, ligamenti, tetive, mišići, zglobovi, hrskavice, koža, kosa, nokti, krvne žile, zubi,... sve su to tkiva koja silicij pomaže izgrađivati i povezivati. Nedostatak silicija lako je vidljiv upravno na tim tkivima. Kosti postaju krte, lako lomljive, gube se minerali iz kostiju, može se javiti problem sa desnima, kvarenje zuba, koža se počinje tanjiti, stvaraju se bore, koža gubi kolagen i elastin, kosa gubi keratin, postaje lako lomljiva i sklona ispadanju, nokti pucaju i listaju se. Nedostatak silicija znači jednom riječju starenje. Iako niste stari, nedostatkom silicija počet ćete brže stariti. Činjenica je da starenjem razina silicija u tijelu s godinama opada. Ovaj proces moguće je ublažiti suplementacijom ovog minerala, a moguće ga je i ubrzati iscrpljivanjem organizma s nedostatkom istog minerala.

Preslica za kožu, kosu, nokte, kosti

Silicij omogućava normalan rad enzima i određenih gena koji su neophodni za stvaranje kolagena. Kolagen, keratin, elastin su građevni blokovi koji se ne mogu izgrađivati niti povezivati bez silicija. Popularna terapija kolagenom nema previše smisla ako tijelo oskudijeva silicijem. Tijelo jednostavno ne može iskoristiti sav taj kolagen niti ga povezati. Zato je često terapija kolagenom uzaludna terapija.

 

Dermis je sloj kože u kojem se nalazi kolagen i elastin. U tom sloju kože se odvija rast kose i noktiju. Tu se stvara keratin koji je osnovni građevni protein u kosi i noktima. Bez silicija nema ni proizvodnje kolagena, elastina i keratina. Silicij je esencijalan za proizvodnju kolagena, elastina, keratina. Time se jača strukturu dermisa i omogućava rast kose i noktiju. Ako nema dovoljno silicija, proizvodnja tih vlakana opada, što može dovesti do smanjenja čvrstoće i elastičnosti kože. Središnji sloj kože se stanjuje i rast kose i noktiju može biti usporen i smanjen. Kosa postaje tanja, lomljiva, prorjeđuje se, ispada. Nokti se listaju i lome.

 

Silicij ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja kostiju jer sudjeluje u sintezi kolagena, mineralizaciji kostiju i poboljšanju apsorpcije kalcija. Kosti nisu samo minerali – oko 30% kosti čini kolagen, koji im daje fleksibilnost i otpornost. Silicij potiče proizvodnju kolagena i time jača strukturu kostiju. Silicij djeluje kao katalizator u procesu stvaranja koštanog tkiva, potičući odlaganje kalcija i drugih minerala u kostima. Pomaže u sprečavanju osteoporoze i povećava gustoću kostiju. Silicij poboljšava retenciju kalcija, smanjujući njegov gubitak putem mokraće. Doprinosi čvrstoći kostiju i može usporiti gubitak koštane mase u starijoj dobi. Osim kostiju, silicij je važan za hrskavicu, ligamente i tetive, čime pomaže u smanjenju upala i degeneracije zglobova.

poljska preslica

Upravo zato biljka poljska preslica igra iznimno važnu ulogu u dohrani našeg organizma ovim važnim mineralom. Sve o samoj biljci pročitajte u članku. Silicij iz poljske preslice je lako bioraspoloživ u obliku ortosilicijeve kiseline. Preslica sadrži 5–10% silicijevog dioksida (SiO₂) u suhoj tvari, što ju čini jednom od biljaka najbogatijih silicijem. Dio tog silicija može se pretvoriti u ortosilicijevu kiselinu u dodacima prehrani ili vodenim ekstraktima. Zbog velikog udjela minerala i drugih nutrijenata poljsku preslicu nazivaju i biljkom koja remineralizira organizam i daje vitalnost.

 

Ekstrakt poljske preslice je skup ekstrakt, a izrada istog je vrlo jeftina i jednostavna. Osobno sam izrađivala ovaj ekstrakt kad nisam mogla zaliječiti listanje noktiju. Ne postoji nikakav suplement ili vitamin koji ovo može bolje riješiti. U samo nekoliko primjena problematični nokat se oporavio. Ispostavilo se da je moj organizam zaista oskudijevao ovim mineralom. Ne samo da se popravio nokat. Poboljšanje se vidjelo na koži i hemoroidima. Ukratko sva vezivna tkiva su se oporavila. Najkvalitetniji ekstrakt ćete napraviti ako sami nabavite preslicu i otopite suhu biljku u glicerolu.

Sastojci

  • 70% biljnog glicerina
  • 30% destilirane vode
  • osušena zelen preslice

Priprema

Pomiješajte glicerin i destiliranu vodu u količini koju želite napraviti poštujući postotne omjere. Obično radim sa 350 g glicerina, 100 g vode. To je neka standardna količina koja stane u običnu staklenku. Dodajte suhu poljsku preslicu u maksimalnoj količini da dobijte gustu smjesu, a da pri tome sva suha tvar bude obložena otopinom. Ostavite teglu na tamnom i toplom mjestu 4–6 tjedana. Povremeno promiješajte sadržaj tegle kako biste poboljšali ekstrakciju. Nakon završetka ekstrakcije, procijedite glicerit kroz gazu. Istisnite biljni materijal kako biste izvukli što više tekućine. Ulijte dobivenu tekućinu u tamne staklene bočice i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Doziranje

Odrasli: 1–2 ml, 2–3 puta dnevno

Ako koristite kapaljku od 1ml, to bi bile dvije kapaljke.

 

Umjeren unos glicerolnog ekstrakta preslice općenito je siguran. Predoziranje silicijem nije vjerojatno jer dopuštene doze su vrlo visoke. Tijelo regulira razinu silicija i višak izlučuje putem bubrega. Ipak, osobe s bubrežnim problemima ili neravnotežom elektrolita trebale bi biti oprezne.

Preporučeno trajanje kure za jačanje kose, kože i noktiju je  8 – 12 tjedana, a za zdravlje kostiju i zglobova je  3 – 6 mjeseci. Nakon završetka kure preporučuje se pauza od najmanje 4 tjedna prije ponovnog uzimanja kako bi se izbjegla moguća neravnoteža minerala, osobito gubitak kalija zbog blagih diuretskih svojstava preslice.

Preslica za kožu, kosu, nokte, kosti

Zbog čega nam fali silicija?

Zbog čega nam fali silicija, a u prirodi je rasprostranjen? Zbog rafinirane ishrane. Industrijska obrada hrane uništava silicij. Žitarice imaju dosta tog minerala, međutim on je prisutan u ovojnicama i ljuskama. Preradom i ljuštenjem žitarica, silicij se gubi. Moderna obrada zemljišta već na samom početku uništava silicij iz zemlje. Upotrebom pesticida, herbicida na bazi aluminija uništava se silicij jer ga aluminij lako veže. Tako uzgojene biljke već su na samom početku siromašne ovim mineralom.

Piše: Sunčica Pećnjak