Umirujuća krema
Namijenjena za njegu problematične kože
Problematična koža stalno je sklona nekim iritacijama, bubuljicama, aknama, miteserima, lišajevima. Ova krema ima protuupalno djelovanje i smiruje kožu, tako da će pomoći kod takvih problema.
Prištiće nikako ne biste smjeli istiskivati, niti sami, a niti se dati u "stručne" ruke, jer u svakom slučaju na mjestu istiskivanja ostat će ožiljak, budući da je koža oštećena. S vremenom taj ožiljak raste, mijenja oblik i nema načina da ga uklonite. Djelujete li na ožiljak kad je još svjež, možete ga ublažiti. Tu ne mislim na agresivne tretmane, već blag pristup uz pomoć bijele i infracrvene svjetlosti, u novije vrijeme uz pomoć crvene svjetlosti. Osobno koristim bijelu i infracrvenu svjetlost, a tretmani crvenom svjetlosti za sada su mi nedostupni, mada ne i preskupi. Bojim se agresivnih, a skupih tretmana, kod kojih koža ostaje crvena, iritirana, ne smijete se šminkati neko vrijeme, niti koristiti puder, to nikako ne može, dugoročno gledajući, biti dobro za kožu.
Što se ožiljaka tiče, vidjela sam primjere kako su se ožiljci pojavili nakon deset i više godina otkad je osoba bila na "stručnim" tretmanima istiskivanja. Također sam vidjela lice prepuno ožiljaka od zarezivanja prilikom "stručnog" tretmana. Ta žena više ne može bez tonirane kreme. Sama sam bila sam jedanput na takvom tretmanu i nikad više. Koža mi je bila upaljena, otečena i crvena desetak dana, jedva da sam izlazila iz kuće dok se to nije povuklo.
Koža i lice vraćaju vam sve što činite za njih, nježan pristup, kvalitetni, hranjivi preparati i nakon više godina, čak i desetljeća, vaša koža „skidat“ će vam godine.
Također moram spomenuti i kiselost kože, o kojoj ovisi hoće li koža biti zdrava. Ako je zdrava i sjajna, znači i da je lagano kisela. Ako su akne u pitanju, ili nešto slično, koža je u lužnatom stanju, što je znak da tijelo nije u kiselo-lužnatoj ravnoteži, iz nekih razloga. Najčešće je uzrok u nepravilnoj prehrani, ali i u stresnom načinu života. Možemo koži pomoći i pravilnom njegom izvana i lagano ju zakiseliti. Ova krema ima i tu funkciju, a može poslužiti i razrijeđen ocat od kombuche.
Nikad nije problem u samoj koži, na njoj se samo očituje problem koji je unutar tijela. Koža je organ za izlučivanje, osim što ima zaštitnu funkciju. Preko pora i žlijezda znojnica, dakle putem znoja, toksini se izlučuju iz tijela.
Krema će pomoći, no, neće ukloniti uzrok. Potrebno je mijenjati prvenstveno prehranu, početi jesti pravu hranu – domaće, ekološke, neprerađene i većinom svježe namirnice. U pravu hranu nikako ne spadaju gotovi i polugotovi tvornički proizvodi, pakirani u vrećice i kutije, s dodatkom boja, okusa i mirisa, tretirani i procesuirani na razno razne načine, a jedan najočigledniji primjer "ne-hrane" je margarin ( hidrogenizirano biljno ulje, koje je najčešće užeglo, pa ga se onda koristi za margarin i skupo prodaje, a trebalo ga je baciti ).
Uporni problemi s kožom, koji traju više godina, znak su da vam nešto smeta, da postoji tvar koju vaše tijelo ne podnosi, koja je toksin, dok za neke ljude nije. Moji problemi s kožom sežu još od vremena kad sam bila djevojčica, dakle, sigurno par godina prije puberteta. U vrijeme puberteta nisam imala više od par bubuljica. Stalno neki problem: ispucala koža, rane nakon toga, preko noći crvenilo i svrbež po rukama, pa problemi s vlasištem, pa dijagnoza svraba, pa psorijaze, nema problema koji me nije mučio. Česte alergije ili na hranu ili nepoznatog uzroka, bili su dio mog života. Liječnici nisu ni tražili uzrok, samo su pokušavali sanirati vanjsku manifestaciju, uglavnom svrbež, rane, crvenilo, svojim postupcima i agresivnim kremama i tonicima na bazi alkohola samo bi sve pogoršali. Probleme s kožom ruku imala sam desetljećima.
Tek nedavno, tj. prošle godine, otkrila sam uzrok kožnim problemima, a i još nekim svojim kroničnim problemima, kojima se nikad nije znao uzrok. GLUTEN je bio "moj" toksin.
Danas sam skoro bez problema s kožom i vlasištem. Uglavnom, treba dosta vremena da se tijelo očisti od toksina, dotle bi se problemi s kožom mogli očitovati i dalje, bez obzira na to što ste uklonili uzrok.
Također se na koži s aknama, bubuljicama, prištićima vidi da je osoba prepuna toksina, a može se zaključiti da oni nemaju pravilan smjer izlaska iz tijela, koža ne bi smjela biti organ na kojem se to manifestira. Za eliminaciju i neutraliziranje toksina zadužena je jetra, također sudjeluju i bubrezi i pluća. Ne rade li ti organi dobro, iz nekih razloga, tijelo će izbacivati toksine kroz kožu, a sve će se manifestirati kroz akne i sl.
Kombucha je odličan napitak koji vam može pomoći u tom "preusmjeravanju" toksina, primjer je moj muž. Čim ne pije napitak, do sada je to bilo u tri navrata, pojavi mu se pokoji potkožni prištić, što je nestalo nakon što je oko 3 mjeseca redovito pio napitak. Svaki put kad je imao pauzu od oko tjedan dana, pojavio se spomenuti problem, najčešće u predjelu nosa, no, u puno blažem obliku.
Imate li lijepu, glatku, napetu kožu, sjajan ten, no, ne blijedu kožu, vjerojatno ste zdravi i unosite dovoljno proteina, hrane za kožu.
Ovdje mislim na proteine životinjskog porijekla, najkvalitetniji izvor su domaća jaja, koja smatram multivitaminom, zatim meso i mesne prerađevine iz domaćeg uzgoja, perad, kvalitetna riba, domaće, neprerađeno mlijeko i mliječne prerađevine, naročito domaći kefir i jogurt. Što se tiče mlijeka, ne podnose ga dobro svi, dakle, ako ne možete probaviti mlijeko, smeta vam ili vas deblja, onda ćete ga izbjegavati.
Koža je ogledalo vašeg zdravlja i brige o njemu. Brinete li o njemu, briga o koži postaje lakša, dovoljno ju je njegovati kvalitetnim preparatima, koji odgovaraju vašem tipu kože, kao i trenutnom stanju, pogotovo ako ga treba poboljšati.
Ova krema pomoć je za kožu koja traži posebnu njegu, kožu stalno sklonu nekim iritacijama. Lagano će ju zakiseliti, hidratizirati ju, njegovati i pomlađivati. Krema je odlična i za zdravu kožu, njeguje ju i štiti.
Sastojci za kremu:
- 30 g ulja sjemenki marelica, nerafiniranog, hladno prešanog – pomaže kod ekcema, psorijaze, dermatitisa, izglađuje bore
- 10 g ulja lješnjaka, nerafiniranog, hladno prešanog
- 5 g macerata kantariona u nerafiniranom, hladno prešanom suncokretovom ulju – djeluje protuupalno
- 5 g ulja avokada, hladno prešanog – regenerira i umiruje kožu, djeluje protiv bora
- 5 g macerata oraha – lagano će zakiseliti kožu, tonirati ju
- 10 g aloa vera gela, bez parabena – obnavlja stanice kože
- 8 g pčelinjeg voska, nerafiniranog – njeguje kožu, čini ju glatkom i mekom
- 8 g lanolina, nerafiniranog – obnavlja oštećenu kožu
- 20 ml vodice od lišća oraha, lavande i kadulje – lagano zakiseljuje kožu (u zimskom periodu izradite vodicu od suhog aromatičnog bilja)
Eterična ulja – 1% na ukupnu količinu ulja:
- kadulje, 2 kapi – steže pore
- lavande, 3 kapi – djeluje protuupalno
- eukaliptusa ili čajevca, 2 kapi – antiseptičko djelovanje
Priprema:
- Pomiješajte ulja, dodajte vosak i lanolin i zagrijavajte kratko i na niskog temperaturi dok se vosak ne otopi.
- Pustite da se smjesa ulja lagano ohladi, miješajući cijelo vrijeme. Umiješajte aloa vera gel.
- Dodajte eterična ulja i sve dobro pomiješajte.
- Vodicu ulijte u visoku posudu za miksanje, dodajte eterična ulja i polako ulijevajte ulja i miksajte štapnim mikserom par minuta, dok smjesa ne posvijetli i postane glatka.
- Ulijte kremu u posudicu.
- Koristite ju svakodnevno, jedanput do dvaput dnevno, u malim količinama. Možete njome mazati sva područja zahvaćena nekim problemom (lice, leđa, ramena, nadlaktice).
Ulja koja sam koristila za tu kremu posebno su hranjiva, ljekovita i njeguju:
- Ulje sjemenki marelica odlično vlaži kožu, čini ju baršunasto mekom i glatkom. Brzo se upija, hrani kožu dubinski. Sadrži esencijalne masne kiseline oleinsku i linolnu, vitamine A i E. Odlično je za njegu problematične kože sklone ekcemu, dermatitisu i psorijazi. Smanjuje, izglađuje bore, omekšava kožu i čini ju elastičnom. Također smiruje svrbež. Odlično je za njegu kose, utrljajte ga navečer u vlasište, potiče rast kose. Možete ga koristiti i za pripremu jela. Uz sve to pristupačne je cijene.
- Ulje lješnjaka djeluje na proširene pore, steže ih. Ublažava iritacije i upalne promjene na koži. Brzo se upija, dubinski hrani kožu i ne masti ju. Idealno je za sve tipove kože. Odličnog je okusa, pa se može koristiti i za pripremu jela.
- Za macerat od oraha koristila sam orahovo lišće, plod oraha i maslinovo ulje. Koristim ga za kreme i losione jer lagano zakiseljuje kožu, čiji pH je lagano kiseo. Prošlog ljeta koristila sam ga na moru u 3 preparata. Rezultat: glatka koža, lagano tonirana, tamnjenje na suncu brzo, bez crvenila i opeklina. Ovog ljeta sam izradila niz različitih macerata, ovaj od oraha sam radila u dvije varijante – od plodova i lišća u lipnju, kasnije samo od lišća, koje je dostupno sve do jeseni. Također ga koristim i za izradu šamponskih pločica, najvećim dijelom zbog toga što lagano zakiseljuje kožu i vlasište, također njeguje i hrani.
- Ulje avokada sadrži karotenoide, vitamine A i E (pomažu u sprečavanju starenja kože), te vitamine D i C. Otporno je na oksidaciju, zbog toga djeluje protiv slobodnih radikala. Zajedno s vitaminima A i E djeluje protiv starenja kože, dakle, protiv bora, ublažava postojeće i odgađa pojavu novih. Osobno jako volim to ulje, predivne je zelene boje, gusto, hranjivo, a ne masti kožu, odlično se upija.
- Ovog ljeta napravila sam macerat kantariona u dvije varijante: u maslinovom i u suncokretovom ulju. Maslinovo dosta masti kožu, pa sam htjela vidjeti kako će to biti u suncokretovom ulju. Macerat je nešto svijetlije crvene boje, ima blaži miris i nije tako gust kao u maslinovom ulju.
- Ne moram napominjati da koristim eterična ulja domaćih proizvođača koliko mi je dostupno i sama isprobavam kakva su. Ako mi se svide, kupujem opet, ako ne, tražim dalje. Volim kupovati direktno od proizvođača, tako mogu dobiti dodatne informacije o uljima, također preferiram domaća eterična ulja, izbjegavam koliko mogu, uvozna.
Piše: Sanja Bregović