Dezodorans u spreju

dezodorans

Svrha dezodoransa je sprečavanje neugodnih mirisa prilikom znojenja. On ne može spriječiti znojenje. Većina dezodoransa dostupnih u trgovinama sprečavaju znojenje. Tako kažu reklame. Istina je suprotna. Uz to još garantiraju 48-satnu svježinu! Ne znam kako bi ljudi mogli nasjesti na tu jeftinu frazu! Kakva dvodnevna svježina! Kad se ljeti znojim, ne mogu, a da se barem tri puta dnevno ne perem, ne znam kakav to dezodorans mora biti, a da se ne ispere tolikim pranjem? Ili u reklami šalju neku skrivenu poruku, a ja ju ne razumijem…

 

Uz sve to, dezodoransi sadrže niz štetnih i opasnih tvari. Tražila sam dezodoranse bez aluminija, na bazi minerala, jedan trenutno koristim, bez mirisa je i dosta dobar. Cijena mu je povoljna, no većina dezodoransa s oznakom da su "eko" ili "organski", su stvarno precijenjeni. Jedan dezodorans tako doseže cijenu od 50 kn. Za izradu ovog dezodoransa potrebno vam je puno manje novaca, potpuno je prirodan, bez štetnih tvari. Svatko može kombinirati eterična ulja kako želi, ovisno o tome koji miris voli. Ja obožavam lavandu, kadulju, pačuli, naranču, eukaliptus…

 

Dovoljno je jednom špricnuti i pričekati malo da se dezodorans osuši.

Sastojci

  • 45 ml tinkture od limuna – osvježava, daje ugodan miris, dezinficira
  • 5 ml tinkture mente – hladi i daje ugodan miris
  • 10 ml hidrolata od lavande – ne morate ga staviti ako ga nemate
  • ½ do 1 žličice sode bikarbone, otopljene u 30 ml destilirane vode – sprečava razmnožavanje gljivica, sprečava neugodan miris
  • 3-4 kapi eteričnog ulja čajevca – djeluje protiv bakterija i gljivica
  • 15 – 20  kapi eteričnog ulja lavande (može kadulje ili nekog drugog eteričnog ulja koje volite, a lijepo miriši)
  • bočica sa čepom-raspršivačem, staklena ili plastična

 

Priprema:

  1. Uliti u bočicu tinkture, hidrolat i eterična ulja. Dobro protresti.
  2. U posebnoj posudici otopiti sodu bikarbonu u vodi.
  3. Uliti otopinu sode u bočicu s tinkturama i sve dobro protresti. Zatvoriti bočicu s čepom-raspršivačem. Prije svake upotrebe protresti bočicu.

limun korica

Priprema tinkture od limuna

Za to vam je potreban limun iz organskog uzgoja ili domaći, za koji znate da nije tretiran. Ogulite koru nožićem za guljenje i posušite ju na zraku ili u pećnici, pazite da vam u pećnici ne izgori. Sušila sam na oko 50̊, s otvorenim vratima pećnice i uključenim ventilatorom. Kako koristim limun svakodnevno, tako i skupljam koru, jer nemam odmah potrebnu količinu. Kad je kora suha, sameljem ju u mlincu za kavu i taj prah pospremim u kutijicu. Neprekidno sušim novu koru i meljem ju. Suhu koru koristim i u kolačima i raznim napicima.

 

    Za tinkturu trebate domaću rakiju, ona sadrži oko 35% alkohola. Uzmite 100 ml rakije i 10 g mljevene limunove korice. Sve to pomiješajte u staklenci, zatvorite i ostavite na tamnom mjestu barem 3 tjedna. Svakodnevno promućkajte. Nakon toga procijedite tinkturu preko više slojeva sterilne gaze i ulijte u tamnu bočicu.

    Tinktura od mente priprema se na isti način.

Piše: Sanja Bregović