Sapun od borove smole
Kolofonij je prirodna smola, koja se dobiva destilacijom tekućih dijelova smole crnogoričnog drveća. Kolofonij je najjeftinija prirodna smola. Boja može varirati od žute, pomalo crvenkaste i smeđe. Daje kvalitetne, prozirne sapune karakterističnog mirisa. Miris je niske i ugodne note po boru. Kada koristite ovaj sapun, osjećate njegovu kvalitetu kroz bogatu pjenu i poseban ugodni miris. Jedan od meni najdražih sapuna.
Loša strana smole kao sastojka je da daje mekane sapune koji se brzo tope. Zato je stearinska kiselina ključan sastojak za ovaj sapun. Ovaj recept sadrži veliku količinu smole. Zato sapun ima jak, prirodni miris. Kolofonij je jednako bistar u čvrstom i tekućem stanju pa je idealan dodatak za prozirnost sapuna. Kada koristite kolofonij u receptu nije potrebno dodavati previše drugih otapala. Čak u receptu možemo izostaviti sastojak ricinusova ulja. Boja tog sapuna će naravno ovisiti o boji smole. Kod ovog sapuna ne morate dorađivati niti boju niti miris. Sve dolazi savršeno prirodno sa ovim sastojkom borove smole.
Kada računate sastojke za ovaj recept, borovu smolu uzimate kao sastojak masnoće i ona je upisana kao masnoća sa svojim SAP faktorom. Podaci ovog standardnog dijela recepta dobiveni su koristeći sapunski kalkulator i to su podaci koji vrijede za izradu bilo kojeg sapuna.
Osnovni sastojci
- palmino ulje
- kokosovo ulje
- kolofonij
- stearinska kiselina
- popust 5%
- lužina NaOH
- destilirana voda
Otapala
- etanol
- glicerin
- šećer
- destilirana voda za šećernu otopinu
Osnovni sastojci sa količinama
- palmino ulje 500 g
- kokosovo ulje 300 g
- kolofonij 200 g
- stearinska kiselina 100 g
- popust 5%
- lužina NaOH 160 g
- destilirana voda 363 g
- etanol 454 g
- glicerin 200 g
- šećer 120 g
- destilirana voda za šećernu otopinu 120 g
Prozirni sapuni su karakteristični po dodavanju otapala Za količine otapala ne postoji kalkulator i ti podaci su dobiveni iskustveno. Dobro je imati i veće količine otapala jer ćete na kraju možda morati dodavati pojedina otapala kako bi postigli prozirnost.
Postupak izrade je isti kao i kod svih prozirnih sapuna i opisan je u ovom članku. Razlika u ovom receptu je ta što dodajete stearinsku kiselinu i smolu.
Borova smola se može nabaviti u obliku praha ili kamenčića. Za recept je svejedno u kojem obliku imate smolu.
Borova smola kada se otopi nastaje prozirna, ljepljiva tekućina predivne boje. Tako otopljena smola je dosta nezgodna. Gotovo da ne možete očistiti površine na koje kapne. Zato radite čisto i pažljivo!
Kada smola reagira s lužinom, sasvim je drukčija priča. Smjesa se počinje naglo zgušnjavati i pjeniti. Kod miješanja trebate paziti da ne pretjerate s miješanjem. Od previše miješanja smjesa počinje kipjeti.
Sapun mogu prodati zajedno sa drvenom podloškom koju sama izrađujem
Piše: Sunčica P.